„W dniu wczorajszym (23 XI br.) w Teleporanku, programie informacyjnym TVP Info został wyemitowany materiał o molestowaniu seksualnym 6-letniej dziewczynki przez jej dziadka. Zdarzenie miało mieć miejsce w Środzie Śląskiej.
UWAGA: Jest rozstrzygnięcie sprawy : Sąd zmienił zdanie; Sara wraca do domu
Artykuł dostępny również na wykop.pl
Zobacz też: Problem nierzetelności diagnostycznej w opiniach biegłych psychologów i innych specjalistów
Jak łatwo zostać ubezwłasnowolnionym
Wydrukuj i / lub i ściągnij na dysk cały artykuł: Kliknij
Pani psycholożka powinna miec postawione zarzuty koniec i kropka, moim zdaniem zrobila bardzo zle stawiajac taka teze po oglądnięciu "obrazka"
OdpowiedzUsuńTo oczywiste, że psycholożka powinna za to odpowiedzieć, zważywszy na fakt że zaszkodziła przede wszystkim temu dziecku...
OdpowiedzUsuńNiestety psycholożkę nikt nie może pociągnąc do odpowiedzalności za to co zrobiła. Dlaczego?
OdpowiedzUsuńBo jej opinia nie podlega weryfikacji przez żaden sąd. Za to co zrobiła jedynie odpowiada przed własnym sumieniem które bez cienia wątpliwości poparte "wiedzą" dokonało aktu oskarżenia dziadka o molestowanie.
Będzie się tłumaczyła że tak ją uczono na studiach i na szkoleniach o przemocy w rodzinie.
Nie ma w artykule wiadomości czy dziecko rysowało rysunek na polecenie psycholożki czy też spontanicznie? Czy oprócz rysunku przeprowadzała rozmowę z dzieckiem? Czy ze swoimi podejrzeniami podzieliła się z dyrekcją przedszkola, rodzicami dziecka? Czy zawiadomienie do Sądu sama złożyła czy dyrekcja wiedziała o tym?
Gdy takie zawiadomienie o "podejrzeniu molestowania" dostanie Sąd natychmiast zawiadamia Prokuraturę i rozpoczyna się "akcja pedofil". Teraz najważniejszy jest paragraf kodeksu karnego a nie dobro dziecka czy rodziny.
Nawet gdy dziadek zostanie uniewinniny ona będzie zadowolona że "spełniła dobrze swój obowiązek"
DOSTĘP DO DOKUMENTACJI BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH
OdpowiedzUsuńW EDUKACJI I OCHRONIE ZDROWIA
Dlaczego psycholożka nie może być pociągnięta do odpowiedzialności sądowej za to co napisała w opinii w sprawie podejrzenia molestowania seksualnego przez dziadka dziewczynki.
Psycholog zatrudniony w szkole nie jest nauczycielem więc nie obowiązuje jego Karta Nauczyciela. Znajdują się kary gdy popełni czyny naganne wobec dzieci.Może odpowiadać wobec Komisji Dyscyplinarnej a nawet pozbawiony wykonywania zawodu.
Psychologowie to szczególna grupa zawodowa która rządzi się swoimi prawami, ma swój Kodeks Etyki w którym nie ma przepisu kto ma prawo do kontroli jego badań i oceny opinii którą wydaje.
Aby ktoś kto chciałby sprawdzić czy opinia była przeprowadzona rzetelnie przez psychologa została wydana instrukcja.
Teraz widać jasno jak się "kasta" zabezpieczyła aby nikt nie miał prawa podważyć ich badań i opinii. Taki przywilej nie ma żadna grupa zawodowa. Nawet lekarz gdy popełni błąd i zaniedbanie może być pociągnięty do odpowiedzialności przed Rzecznikim Praw Pacjenta.
Na pytania z artykułu pt. Ile warte jest słowo psychologa" można więc opdpowiedzieć:
1. Nic nie czeka psychologa, jeżeli, okazałoby się że jego zarzuty były bezpodstawne.
2.Rodzina może wytoczyć proces cywilny wobec psychologa który przegra, bo nie ma instytucji która oceni prawdziwość badań i wydanie opinii.
3.Żaden Sąd nie pozbawi i nie zawiesi wykonywanie zawodu psychologa za wydaną opinię.
4. Nikt w obecnym stanie prawnym nie może odebrać jego wszechwiedzę i nałożyć na niego odpowiedzalność.
Podaję za portalem PTP.
OdpowiedzUsuńDOSTĘP DO DOKUMENTACJI BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH
W EDUKACJI I OCHRONIE ZDROWIA
Do biura Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego napływa wiele zapytań o postępowanie w sytuacji, gdy przełożony psychologa lub instytucjonalna kontrola czy też nadzór zwraca się z żądaniem okazania dokumentacji badań psychologicznych, a także dokumentacji pomocy psychologicznej w jej rozmaitych formach. Z tymi pytaniami zgłaszają się psychologowie pracujący w obszarze edukacji i ochrony zdrowia. Kwestie te są aktualne wszakże w każdym obszarze działalności zawodowej psychologów.
Art. 14. ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, opublikowanej w Dzienniku Ustaw RP nr 73 z dnia 18 lipca 2001 roku mówi jednoznacznie o zachowaniu tajemnicy zawodowej podobnie jak punkt 21 Kodeksu etyczno-zawodowego PTP. Punkt 23 Kodeksu dodaje dyrektywę postępowania w przypadku współpracy ze specjalistami z innych dziedzin: 'psycholog udostępnia wyniki własnych badań tylko w takim stopniu, w jakim jest to potrzebne. Informuje przy tym o konieczności utrzymania tych danych w tajemnicy.
Powyższe zapisy są powszechne, o czym można się przekonać zaglądając do standardów wykonywania zawodu psychologa określonych - na przykład - przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne czy też przez Europejską Federację Towarzystw Psychologicznych.
Pytania wspomniane powyżej dotyczą oczekiwań administratorów (dyrektorów, kierowników, inspektorów, wizytatorów, itp.), którzy też są specjalistami w dziedzinie administracji i zarządzania, lecz nie są im potrzebne do celów administracyjnych wyniki badań psychologicznych pacjentów, uczniów czy innych klientów psychologa. W celach administracyjno-zarządczych wystarczą całkowicie bezosobowe dane o ilości wykonanych czynności psychologicznych: diagnoz, zaleceń, opinii, procedur terapeutycznych, form pomocy psychologicznej, itp.
Zupełnie absurdalne są - niestety zdarzające się - żądania administratorów okazania przez psychologa odpowiedzi badanych osób na pytania kwestionariuszy, zapisów reakcji na testy, notatek z obserwacje zachowania, rejestracji odpowiedzi i reakcji dawanych przez osoby badane w toku stosowania technik badania diagnostycznego, rysunków wykonanych przez osoby badane, nagrań lub notatek z wywiadu psychologicznego, itp. Absurdalność tę łatwo dostrzec zwracając uwagę na to, że równie dobrze należałoby żądać od pracowni analitycznych w szpitalach, aby płyny ustrojowe lub wydzieliny naszego organizmu dołączać do dokumentacji wraz z wynikami ich analizy. Tak samo lekarze powinni - zgodnie z 'logiką' tego żądania - dołączyć do dokumentacji nagranie szmerów i innych akustycznych produktów ruchów klatki piersiowej, które słyszeć się da za pomocą stetoskopu. Podobnie, nauczyciele powinni dostarczyć wszelkie prace pisemne i nagrania wszelkich odpowiedzi ustnych, z których wnioskują o stopniu opanowania materiału przez uczniów. Tego typu żądania lub oczekiwania i życzenia administratorów pod adresem psychologów uprzejmie, lecz stanowczo należy oddalać.
Więcej na ten temat i na wszelkie inne praktycznie ważne tematy dotyczące etycznego wymiaru zawodu psychologa przeczytać można w najnowszym opracowaniu "Etyki zawodu psychologa" autorstwa Jerzego Brzezińskiego i współautorów, wydanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2008 roku.
Adam Niemczyński, przewodniczący PTP
Warszawa, 2 kwietnia 2009 roku
Dziękuję za ten wpis to są ważne informacje. To samo pisałem na S24:
OdpowiedzUsuńPolecam również zapoznać się z tym dokumentem:
Pozdrawiam!
“Monitoring pracy wybranych
OdpowiedzUsuńRodzinnych Ośrodków
Diagnostyczno-Konsultacyjnychh