sobota, 19 listopada 2011

"Superwizjer" o kierowaniu na obserwacje sądowo-psychiatryczne

"Program Spraw Precedensowych to brakujące ogniwo demokratycznego państwa prawnego"
- Prof Wiktor Osiatyński


Dnia 22 stycznia 2006 r. w telewizji TVN został wyemitowany program z cyklu "Superwizjer" pt. „Polskie psychuszki". W programie została przedstawiona historia Renaty Ramos, której od początku 2005 r. Program Spraw Precedensowych pomagał uniknąć zamknięcia na obserwacji sądowo psychiatrycznej w warunkach oddziału zamkniętego.

Renata Ramos od dłuższego czasu pozostaje w konflikcie z mężem. Z inicjatywy męża zostało wszczęte wobec niej postępowanie karne. W toku postępowania prokurator Prokuratury Rejonowej w Poznaniu skierowała Renatę Ramos na badania psychiatryczne, pomimo braku racjonalnych podstaw do zaciągnięcia opinii biegłych. Dwukrotnie biegli po badaniu stwierdzili, że nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić czy badana jest zdrowa, zalecając skierowanie na obserwacje sądowo psychiatryczną. W trakcie kręcenia programu "Polskie psychuszki" Renata Ramos została poddana opinii trzech niezależnych biegłych, żaden z nich nie stwierdził u niej zaburzeń, czy też choroby psychicznej.

Jednym z biegłych był dr Włodzimierz C., który stwierdził publicznie na łamach programu, że jest „urzędnikiem, który musi zadziałać zgodnie z przepisami, który przez przypadek zna się na psychiatrii". Zdaniem biegłego podczas badania nie „obowiązują go przepisy etyki zawodowej, lekarskiej". Biegły dodał, że gdyby nie wydawał szybko opinii to sąd nie korzystałby z jego usług. Pytany o sposób mianowania i kompetencje „po prostu mnie wyznaczyli" odpowiada.

Dr Jerzy Pobocha, lekarz psychiatra, długoletni biegły, który obecnie pracuje nad projektem kodeksu etyki zawodowej stwierdził, że również biegli psychiatrzy mają obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej podczas wydawania opinii sądowo psychiatrycznej.

Prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej stwierdził po przeczytaniu wydanej przez biegłych psychiatrów opinii „zupełnie poważnie mówiąc, należałoby się zastanowić, czy tych dwóch psychiatrów, którzy wydawali opinię nie należałoby poddać badaniom psychiatrycznym. A co najmniej wszcząć postępowanie dyscyplinarne za to, że w sposób rażący nadużyli władzy. Nabredzili w tym dokumencie, na koniec pisząc, że jest pani w pełni zdrowa, a mimo to wnioskowali o obserwację psychiatryczną".

Na stronie internetowej programu „Superwizjer" pojawiły się liczne komentarze i wyrazy oburzenia internautów, którzy przeszli podobną procedurę jak Renata Ramos. Wielu z nich zostało skierowanych na sześciotygodniową obserwacje przez dr Włodzimierza C., po której nie stwierdzono u nich choroby psychicznej.

Program Spraw Precedensowych podjął szereg działań w celu wyjaśnienia sposobu powoływania biegłych, wymaganych kwalifikacji i odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Program zamierza pomóc jednemu z poszkodowanych w przygotowaniu powództwa cywilnego o odszkodowanie za bezpodstawne pozbawienie wolności poprzez skierowanie na obserwację sądowo psychiatryczną w warunkach zakładu zamkniętego.Zobacz też: Przymusowe badania w szpitalu psychiatrycznym są bezprawne


Niestety  z przyczyn mi nie znanych  reportaż nie jest już dostępny ...


Wydrukuj i / lub i ściągnij na dysk cały artykuł: Kliknij
lub: Drukuj post!

2 komentarze:

Uwaga. Od lutego 2013 roku komentarze mogą ukazywać się ze znacznym opóźnieniem

Możesz użyć następujących atrybutów HTML:

Tekst pogrubiony: <b>twój tekst... </b>
Tekst pochylony: <i>twój tekst...</i>
Odnośnik (Link): <a href="adres strony">widoczna nazwa</a>
Adres e-mail: <a href="mailto:wstaw adres e-mail">nazwa</a>

Zaprzyjaźnione strony:

Wolne Media - Toplistaopsychiatrii.pl

Najlepsze Blogi Katalog Stron Katalog Stron Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe Katalog stron katalog stron katalog.budzyk


Jeśli zgadzasz się z przesłaniem i tematyką tej strony, jesteś ofiarą psychiatrów, lub nie są Ci obce problemy ludzi borykających się z przymusem psychiatrycznym, dyskredytacją, nadużyciami, pomóż w promocji tej strony: skopiuj kod poniżej i wklej go na swoją stronę lub fora. Z góry serdeczne dziękuję.

anty-psychiatria.blogspot.com

http://anty-psychiatria.blogspot.com/

Skopiuj pasek mikro kodu (Html): <a href="http://anty-psychiatria.blogspot.com/" target="_blank"><img src="https://lh6.googleusercontent.com/-1eA28V8ltEM/TwW2Is3KwvI/AAAAAAAABS0/9IZD4Guzh9Q/s154/anty-psychiatria.blogspot.com.jpg" alt="anty-psychiatria.blogspot.com" /><p style="font-family:Times new roman; font-size:10px;">http://anty-psychiatria.blogspot.com/</p></a>

lub kod zwykły link: <a href="http://anty-psychiatria.blogspot.com/" target="_blank">http://anty-psychiatria.blogspot.com/</a>

KOD QR - ZESKANUJ STRONĘ I PRZEKAŻ DALEJ

Etykiety bloga: