- Syndrom DDA zdiagnozowała u siebie również masa osób wychowanych w rodzinach, w których nie było żadnego problemu alkoholowego. Pokazuje to wiele badań. Co wart jest taki opis, który nie różnicuje ludzi zaburzonych od tych, których określamy mianem normy ? - pyta dr Tomasz Witkowski, enfant terrible polskiej psychologii, który w dwóch tomach książki "Zakazana Psychologia" wytknął swojemu środowisku liczne przypadki błędów, wypaczeń i hochsztaplerstwa.
Witkowski tłumaczy, że kiedy ludzie chętnie identyfikują się z jakąś diagnozą w psychologii nazywane to jest efektem horoskopowym. - Jeśli stwierdzenia takiej diagnozy są wystarczająco ogólne, to zaakceptuje je wiele osób, tak jak wiele osób uważa za trafne gazetowe horoskopy. Tyle mniej więcej jest wart syndrom DDA - mówi nam Witkowski.
A po co ktoś miałby go tworzyć? - To już zupełnie inna historia. Syndrom ten nie został stworzony przez psychologów, lecz przez ludzi pochodzących z rodzin z problemami alkoholowymi, którzy w jakiś sposób próbowali radzić sobie ze swoimi problemami. Jak wiele podobnych syndromów, miał on tę „zaletę”, że przerzucał odpowiedzialność za własne nieudane życie na pijących rodziców. A zatem sami DDA nadal są bardzo zainteresowani w podtrzymywaniu tego mitu - tłumaczy Witkowski.
Autor "Zakazanej psychologii" zauważa, że do ruchu DDA stopniowo dołączyła cała rzesza psychologów i psychoterapeutów, pojawiły się publiczne środki na finansowanie pomocy, otworzyły się prywatne gabinety i w ten sposób stworzony został potężny rynek usług. - Potężny, bo polscy apologeci syndromu DDA mówią nawet o liczbie 3 milionów dorosłych Polaków, którzy mogą cierpieć z jego powodu. W rzeczywistości być może znajdziemy wśród nich 10 proc osób, które dorastały w rodzinach alkoholików i w jakiś sposób cierpią z tego powodu, ale nie jest to rodzaj cierpienia, który wymaga odrębnego syndromu. Równie dobrze moglibyśmy mówić o syndromach dorosłych dzieci rybaków, żołnierzy czy… psychologów - mówi Witkowski.
Jego tezy nie po raz pierwszy wywołują burzę w środowisku. Syndromu DDA broni prof. Jerzy Mellibruda, kierownik Katedry Psychologii Przemocy, Uzależnień i Sytuacji Kryzysowych SWPS, który jako jeden z pierwszych zaczął mówić w Polsce o problemach dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem.
- Moim zdaniem autor albo nie posiada podstawowej wiedzy w tej sprawie albo z premedytacją tworzy skandalizujące i dezorientujące oskarżenia - mówi prof. Mellibruda - DDA to nie jest nazwa zaburzenia tylko stwierdzenie faktu, że ktoś w dzieciństwie wychowywał się w rodzinie, której życie było zaburzone przez patologiczne picie rodzica lub innych opiekunów - tłumaczy.
Populacja DDA jest - jak twierdzi psycholog - bardzo zróżnicowana. Wynika to chociażby ze specyfiki zachowania obojga rodziców, płci dziecka i jego cech temperamentu. Różne czynniki i zmienne okoliczności życiowe także wpływają na to jak ślady tych doświadczeń się utrwalają i kształtują osobowość i styl życia DDA. Prof. Mellibruda twierdzi, ze wiele zjawisk zaliczanych do „syndromu DDA” u wielu dorosłych dzieci alkoholików nie występuje i odwrotnie - zjawiska te mogą występować u osób, które wcale nie wychowały się w rodzinie alkoholowej.
- Ci, którzy poszukują pomocy robią to nie dlatego, że mają „syndrom DDA” tylko dlatego że ich życie jest zakłócane przez różne problemy i zaburzenia. Życie dziecka w rodzinie, w której ktoś pije patologicznie, jest związane ze stanem chronicznego napięcia i przeciążenia emocjonalnego. Bardzo często przeżywa ono strach, lęk, gniew, smutek, napięcie i upokorzenie. Jest to związane nie tylko z konkretnymi i powtarzających się zagrożeniami, ale także z rozpadem systemu więzi i oparcia, który powinien istnieć w domu rodzinnym i dawać członkom rodziny poczucie bezpieczeństwa. Obecny jest również smutek, przygnębienie i rozpacz, z powodu wielu strat emocjonalnych i poczucia bezradności wobec rozpadu życia rodzinnego - wylicza prof. Mellibruda, odrzucając sugestie, jakoby "psychobiznes wmawiał chorobę" dorosłym dzieciom alkoholików.
- Wydaje się , że większość osób DDA, których "życie źle się zaczęło” daje sobie radę bez profesjonalnej pomocy i nie ma sensu sugerować im że powinni z takiej pomocy korzystać. Część z nich poszukuje jednak takiej pomocy teraz, bo chociaż mogą żyć bez niej to pragną żyć trochę lepiej i z taką nadzieją do nas się zwracają.
Czegoś tutaj nie rozumie. DDA to oznacza dorosłe dzieci alkoholików czy wszystkie dorosłe dzieci, które mają problemy z sobą i chcą winą za nie obarczyć cały świat ludzi nadmiernie pijących, naturalnie alkohol. Takie pomieszanie pojęć służy jedynie tworzeniu usprawiedliwienia dla tych, którym się nie chce, którym się nie powiodło, którzy nie widzą że siła tkwi w człowieku. Sam czytałem życiorysy ludzi wielkiego formatu, którzy pochodzili z rodzin alkoholowych, ale nie doczytałem się, aby któryś z tych wielkich uskarżał się na picie swoich rodziców. No chyba że w rodzinie była przemoc. Ta jednak występuje w wielu przypadkach, gdzie w rodzinie rządzi miły psychopata i przynajmniej raz dziennie musi "złoić dupę" swoim dzieciom. Wiem to z autopsji. Miałem takiego sąsiada. Bił dla zasady swoich dwóch synów i w "chrześcijański" sposób znęcał się nad resztą rodziny. On był wrogiem alkoholu. Człowiek na zewnątrz bez skazy, lecz ja i jego rodzina wie, że to typowy psychopata. Jego katowani synowie, a moi koledzy z którymi nieraz piłem zostali obaj alkoholikami i w życiu im jakoś nie wyszło (wszyscy jesteśmy już na rentach lub emeryturach). Czy oni to też DDA, czy ofiary psychopatycznego ojca. Panie Profesorze jest pan naukowcem, więc jeśli tworzy się jakiś termin, w tym wypadku DDA, to czy on oznacza konkretnie dorosłe dzieci alkoholików, czy dzieci wprawdzie fizycznie dorosłe, ale z problemami, w tym może alkoholowymi, które chcą zrzucić odpowiedzialność za swoje niepowodzenia na innych. Radzę poczytać trochę wspomnienia Wańkowicza z lat dziecinnych........ i to by było na tyle.....Pozdrawiam.....Jurek
OdpowiedzUsuńDDA?Ależ oczywiście HUJA! ni chuja nikt nic nie kuma! Wszystko człowiekowi da się wmówić, jest to zarabianie żerowanie na biednych ludziach. Psychobiznes jebany.. Heh sama w to dałam się wciągnąć tak szczerze..ale to nic nie znaczy o mnie.. xD Kiedyś, jak czytałam artykuły w internecie o Dorosłych Dzieciach Alkoholików wierzyłam, w to co piszą...ALE ALE teraz już w nic nie wierzę.Byłam młoda i naiwna..no właśnie...xD
OdpowiedzUsuń