czwartek, 29 grudnia 2011

Stygmatyzacja psychiatryczno - psychologiczna i jej skutki

Jak podaje Wiki:


"Stygmatyzacja może stanowić skutek ujemny diagnozy psychiatrycznej lub psychologicznej polegająca na klasyfikowaniu ludzi według procedury zerojedynkowej. Źródłem negatywnego myślenia o jednostce może być osobowość diagnosty, jego wcześniejsze kontakty z osobami z danej grupy i oficjalne stereotypy.


Stygmatyzacja jest procesem, w którym etykietę nadaje się osobom nie spełniającym oczekiwań innych - nietypowym w wyglądzie, zachowaniu, poglądach, odmiennym kulturowo lub rasowo, niechętnym lub nieumiejącym zachowywać się zgodnie z przyjętymi normami (osoby należące do subkultur).

A jakie są jej skutki?

- Etykietowanie wpływa zwrotnie na sposób myślenia "chorego" o sobie w kategoriach zawartych w stygmacie, jednostka zaczyna wierzyć w dysponowanie przypisywanymi właściwościami, utożsamiać się z nimi i zachowywać zgodnie z treścią stygmatu, spełniając oczekiwania społeczne.


następują:

1) Delegacja najsłabszego członka rodziny do integracji systemu rodzinnego przez manifestację jego patologii zaburzeniem psychicznym. "Chory" czuje się bezradny i bezsilny z powodu braku wsparcia dla jego działań antystygmatyzujących.


2) Zmiana pozycji społecznej. Jednostka otrzymuje komunikaty o nieufności, strachu, podejrzliwości.


3) Odrzucenie przez otoczenie społeczne.


4) Obniżenie poczucia własnej wartości, poczucia bezpieczeństwa i zaufania do siebie i innych, wzrost poczucia zagrożenia. Prowadzi to do zachowań, mających na celu pokazanie się z innej strony, tym bardziej wzrasta podejrzliwość otoczenia, co jednostka interpretuje w kategoriach "wszystko co robię jest złe".


5) Wyuczona bezradność - myślenie o sobie i swoim zachowaniu w kategoriach braku wpływu staje się regułą. Dochodzi do izolacji społecznej, obniżenia nastroju i motywacji do zmiany sytuacji.


6) Efekt Golema - samospełniające się proroctwo dotyczące negatywnych wartościowań własnej osoby. Jednostka zaczyna myśleć o sobie jako "chorym psychicznie".

Odpowiedzialność za stygmatyzację ponoszą pośrednio psychiatrzy i psychologowie nadmiernie skorzy do rozpoznawania wszelakich "chorób" i "zaburzeń" (Nawet  tam gdzie ich nie ma  - u dzieci nieśmiałych). Staje się to więc szczególnie niebezpieczne. Następuje psychiatryzacja kultury.


Większość tak zwanych  diagnoz psychiatrycznych to są wytwory sztucznie i umowne. Normalne zachowania ludzkie zostają w ten sposób zkategoryzowane jako patologie np. u dzieci na skutek stygmatyzacji, nazwania ich zachowań i reakcji "chorobą" ,niepełnosprawnością czy upośledzeniem. Stąd osoba taka może przestać brać odpowiedzialność za swoje czyny, za swoje życie bo przecież to wszystko to "choroba". W prostej drodze dzieci te mogą przestać się prawidłowo rozwijać psychicznie. Szczególnie ,modnym jest teraz rozpoznawanie tak zwanego zespołu ADHD.


W sieci pojawiają się filmy przeciwko postępowaniu nastawionych na czysty zysk psychiatrów i psychologów: Spot przeciwko stygmatyzacji psychiatrycznej

Zobacz też:

Myślisz samodzielnie, kreatywnie? Mogą Cię z tego leczyć

2 komentarze:

  1. złe zachowanie to zabijanie bezpodstawne drugiego człowieka i wszystko ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. jeśli ktoś mówi, jesteś chory(mając oczywiście na myśli chory psychicznie bo co innego ;D ) stosuje już przemoc. To już jest przemoc, na czymś się musi zacząć, Ja nie wiem co to za bagno ta Psychiatria bo obiektywnie rzecz biorąc nie znam osoby której pomogło takie leczenie. W sumie usłyszałam od jednej osoby tak, leki pomogły mi wiesz mogłam nawet robić wiele rzeczy po nocach tak byłam aktywna, miałam depresję i tu w tym momencie ja ja zablokuję bo leki antydepresyjne u mnie wywołują ogólne zamulenie(przecież o to chodzi by zamulić jednostkę ;) ) Jeśli ktoś powie tak wyleczono mnie ja mu nie uwierzę bo wierzę tylko w rzeczy które sama zobaczę na własne oczy ;) Komentarze odwodzące od prawdy, atakujące tą stronę to tak biorąc na chłopski rozum te osoby mają coś do ukrycia. 1 złota zasada i jesteśmy w raju : jeśli ktoś bezpodstawnie atakuję Cię fizycznie lub słownie chce zrobić alibi dla swoich brudów. Może jest to jedna wielka zmowa? Może jest to jedna wielka mafia?

    OdpowiedzUsuń

Uwaga. Od lutego 2013 roku komentarze mogą ukazywać się ze znacznym opóźnieniem

Możesz użyć następujących atrybutów HTML:

Tekst pogrubiony: <b>twój tekst... </b>
Tekst pochylony: <i>twój tekst...</i>
Odnośnik (Link): <a href="adres strony">widoczna nazwa</a>
Adres e-mail: <a href="mailto:wstaw adres e-mail">nazwa</a>

Zaprzyjaźnione strony:

Wolne Media - Toplistaopsychiatrii.pl

Najlepsze Blogi Katalog Stron Katalog Stron Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe Katalog stron katalog stron katalog.budzyk


Jeśli zgadzasz się z przesłaniem i tematyką tej strony, jesteś ofiarą psychiatrów, lub nie są Ci obce problemy ludzi borykających się z przymusem psychiatrycznym, dyskredytacją, nadużyciami, pomóż w promocji tej strony: skopiuj kod poniżej i wklej go na swoją stronę lub fora. Z góry serdeczne dziękuję.

anty-psychiatria.blogspot.com

http://anty-psychiatria.blogspot.com/

Skopiuj pasek mikro kodu (Html): <a href="http://anty-psychiatria.blogspot.com/" target="_blank"><img src="https://lh6.googleusercontent.com/-1eA28V8ltEM/TwW2Is3KwvI/AAAAAAAABS0/9IZD4Guzh9Q/s154/anty-psychiatria.blogspot.com.jpg" alt="anty-psychiatria.blogspot.com" /><p style="font-family:Times new roman; font-size:10px;">http://anty-psychiatria.blogspot.com/</p></a>

lub kod zwykły link: <a href="http://anty-psychiatria.blogspot.com/" target="_blank">http://anty-psychiatria.blogspot.com/</a>

KOD QR - ZESKANUJ STRONĘ I PRZEKAŻ DALEJ

Etykiety bloga: